Nie ma wątpliwości co do tego, że komputer nurkowy jest niezbędnym narzędziem dla każdego nurka. Na rynku istnieje teraz duży wybór tych urządzeń a ich cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jak więc wybrać właściwy? Czy cena przekłada się na jakość oraz czy im droższy komputer tym lepiej dla nurka? 

Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem komputera nurkowego.

24 maja 2020
Zakup komputera nurkowego
Jaki komputer nurkowy kupić
Zakup komputera nurkowego
Jaki komputer nurkowy wybać

Domyślam się, że artykuł ten trafi głównie do osób stawiających pierwsze kroki w nurkowym świecie dlatego na wstępie zacznijmy od podstawowych funkcji komputera nurkowego. Urządzenie to przede wszystkim pokazuje nam aktualną głębokość i nasz limit bezdekompresyjny (nazywany również bez przystankowym) czyli czas jaki możemy spędzić na danej głębokości nie wchodząc w dekompresję. Poza tymi dwoma najważniejszymi parametrami każdy podstawowy komputer pokaże nam czas nurkowania, maksymalną głębokość, temperaturę wody oraz informację o tempie wynurzenia. Te informacje w zupełności starczą nam do przeprowadzenia nurkowania więc jeśli nie chcecie wydać zbyt wiele pieniędzy na komputer nurkowy każdy podstawowy model dobrej firmy (Cressi, Suunto, Mares, Aqualung itp.) oscylujący w przedziale 850 - 1200 pln zrobi dla was dobrą robotę. Większość z tych modeli posiada również funkcję nurkowania na nitroxie do 40%, czyli wszystko co potrzeba nurkowi rekreacyjnemu. 

Techniczny komputer nurkowy
Komputer nurkowy zegarkowy
Komputer nurkowy z nadajnikiem

Co w takim razie dostaniecie płacąc więcej? Zacznijmy od wyglądu a w zasadzie przede wszystkim wielkości. Najtańsze modele są bowiem dość spore więc jeśli chcemy mieć urządzenie wielkości przeciętnego zegarka, które też za takowy może służyć, musimy liczyć się z większym wydatkiem. Komputery “zegarkowe” nie są już jednak niczym nowym, jak miało to miejsce kilka lat temu, więc ich ceny są już znacznie bardziej przystępne. Kolejna sprawa to ekran. Jeśli zamarzy nam się komputer z ekranem oLed to będziemy musieli również sięgnąć głębiej do kieszeni. Zalety tych ekranów to niewątpliwie ich czytelność, szczególnie w warunkach słabego dostępu światła i kiepskiej widoczności. Do niedawna ekrany te były domeną komputerów technicznych o dużych wyświetlaczach (około 2 cali), które mogły pomieścić mnogość informacji potrzebnych przy tego typu nurkowaniach. Dziś mamy już kilka modeli ledowych wielkości sporego zegarka a ich ceny również są bardziej przystępne zaczynając się od 2500 pln. Kolejne funkcje odróżniające droższe modele od ich tańszych kuzynów to głównie zintegrowany cyfrowy kompas, czy też możliwość odczytu zawartości powietrza w butli przy współpracy z bezprzewodowym transmiterem. Niektóre modele oferują również podwodną nawigację. Byłem sceptyczny co do tego rozwiązania lecz o dziwo ten, który miałem okazję testować sprawdził się całkiem dobrze w tej kwestii. 

Droższe modele mogą posiadać również  baterię ładowaną energią słoneczną. Kolejna rzecz o której należy wspomnieć to możliwość przełączania się między różnymi gazami pod wodą czyli komputery wielogazowe. Ta funkcja jednak przydatna jest w zasadzie tylko nurkom technicznym więc jeśli nie jesteś lub nie planujesz takowym zostać to zakup takiego sprzętu to  wyrzucony pieniądz. 

 

Nie dajcie więc sobie wmówić, że aby mieć porządny komputer nurkowy musicie wydać grube tysiące. Ja swój pierwszy komputer kupiłem za 900 złoty i służył mi on długie lata zarówno na początku mojej nurkowej drogi jak i podczas pracy instruktora. Wszystko zależy od waszych potrzeb, upodobań oraz oczywiście budżetu jaki możecie na ten cel przeznaczyć. 

 

Autor: Adam Orłowicz

 

Spróbuj nurkowania
Fotografia podwodna
Kursy nurkowe online

Cobra

 +48 789 310 749

kontakt@nauka-nurkowania.pl

kursy nurkowe online
Szkolenia nurkowe
kurs nurkowania
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!