Każdy sport wiąże się z posiadaniem do niego odpowiedniego sprzętu, nie inaczej jest z nurkowaniem. Zakup pełnego kompletu sprzętu do nurkowania wiąże się jednak ze sporym wydatkiem. Poza tym w przypadku niektórych elementów (jak np. kamizelka nurkowa - BCD) warto się wstrzymać dopóki nie wypróbujemy ich różnych typów. W ten sposób będziemy pewni, że kupujemy coś co odpowiada naszym potrzebom.

 
W zasadzie każdy element sprzętu nurkowego można wypożyczyć w centrum nurkowym niezależnie czy będzie to w Polsce czy też za granicą. Warto jednak posiadać swój sprzęt gdyż jesteśmy do niego przyzwyczajeni,a dobrze dobrany będzie zawsze bardziej komfortowy niż ten pożyczony. Od czego więc powinniśmy zacząć nasze zakupy?
 

Jaki sprzęt nurkowy na początek? Czyli co kupić gdy zaczniesz swoją przygodę z nurkowaniem! 

19 maja 2020
Co kupić na początek
Jaki sprzęt nurkowy wybrać

Maska, fajka i płetwy - ABC nurka!

 

Jest to pierwsza pozycja którą polecam nabyć. Są to trzy elementy składające się jednak niejako w całość, często oferowane w zestawach. Dobrze dopasowana i przygotowana maska nurkowa to gwarant udanej zabawy pod wodą. Używanie fajki nie zawsze jest konieczne podczas nurkowania z butlą lecz gdy będzie potrzebna na pewno nie pożałujesz że masz ją ze sobą. Płetwy z kolei to element totalnie niezbędny dla każdego nurka. Jednak płetwa, płetwie nie równa. posiadając własne masz pewność, że twoje nurkowanie będzie komfortowe. ABC sprawia również, że w każdej chwili możemy wskoczyć do wody i podziwiać piękno podwodnego świata bez konieczności nurkowania z butlą. Jest to również jeden z najtańszych elementów wyposażenia nurka. Średnia cena za komplet oscyluje w granicy 350-400 pln.
Jaki komputer nurkowy wybrać
Wybór komputera nurkowego
Komputer nurkowy dla początkującego

Komputer nurkowy

 

Nie wyobrażam sobie wykonania nurkowania bez własnego komputera. Ten element sprzętu nurkowego czuwa nad naszym bezpieczeństwem pod wodą, oczywiście pod warunkiem że będziesz go obserwować i stosować się do zaleceń! Poza tym dzięki niemu uzyskujemy wiele informacji na temat warunków a także przebiegu naszego nurkowania, nawet jeśli nie mamy ze sobą logbooka w komputerze znajdziemy najważniejsze parametry. Solidny i dobry komputer nurkowy wcale nie musi być drogi. Podstawowe modele cenionych marek można nabyć od 850 pln. Urządzenie to starczy nam na długie lata a jeśli nie będziemy chcieli wychodzić poza limity nurkowania rekreacyjnego może okazać się jedynym komputerem jaki będzie nam potrzebny.
Buty neoprenowe
Wybór sprzętu nurkowego
Wybór nutów do nurkowania

Buty nurkowe 

 

Posiadanie płetw regulowanych, które według mnie są bardziej funkcjonalne niż płetwy kaloszowe, wiąże się z noszeniem butów neoprenowych do nurkowania. Nie będę się na ten temat rozwodził gdyż myślę, że nie muszę nikomu tłumaczyć dlaczego dobrze jest mieć własne buty niezależnie w jakim sporcie. Choć wymieniłem ten element jako trzeci pamiętajcie, że przy zakupie płetw dobrze jest już posiadać własne buty aby dobrać do nich rozmiar płetwy!
 

To moje trzy propozycje dla każdego początkującego nurka. Są to rzeczy niezbędne, nie zrujnują waszego budżetu, a także są dość kompaktowe co sprawia, że można wziąć je ze sobą na każdy wyjazd nawet jeśli nie jest to wyjazd stricte nurkowy. Co do dalszych zakupów sprzętu nurkowego to moja kolejność jest następująca: automat oddechowy, skafander nurkowy (pianka), kamizelka wypornościowa (BCD). O tym jednak w innych naszych artykułach do których serdecznie zapraszam.

 
Autor: Adam Orłowicz
Spróbuj nurkowania
Fotografia podwodna
Kursy nurkowe online

Cobra

 +48 789 310 749

kontakt@nauka-nurkowania.pl

kursy nurkowe online
Szkolenia nurkowe
kurs nurkowania
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!