Nurkowanie, choć zaliczane do sportów ekstremalnych, w formie rekreacyjnej jest bezpieczne i przy dobrej motywacji może nauczyć się go prawie każdy. Inaczej jednak sprawa ma się z nurkowaniem technicznym. Kursy nurkowania technicznego są dużo bardziej wymagające bo i samo nurkowanie dekompresyjne takie jest. Ten rodzaj nurkowania często nie wybacza błędów oraz niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. 

 

W moim przekonaniu nurek, który chce zacząć nurkować technicznie powinien mieć opanowane do perfekcji wszystkie najważniejsze umiejętności dla nurków rekreacyjnych. Powiecie: “Ale jak to przecież mam certyfikat to znaczy, że jestem super nurkiem!”. NIE! To oznacza tylko, że spełniliście podstawowe wymagania kursowe na dany poziom. Reszta przychodzi z praktyką. Im więcej nurkujemy tym lepsze są nasze umiejętności, oczywiście pod warunkiem, że mamy świadomość błędów jakie popełniamy. Czasem bowiem spotykam nurków, którzy mimo sporego doświadczenia popełniają wciąż kardynalne błędy. Umiejętności nurkowe to jedno, drugie zaś to pewne cechy charakteru, które predysponują do technicznego nurkowania. Niektóre z nich, takie jak dokładność i sumienność, można w sobie wypracować. Inne natomiast po prostu się ma albo nie. Mam tu głównie na myśli opanowanie i brak skłonności do paniki. Jest to bardzo przydatna cecha gdy, pomimo realizacji planu i skrupulatnego przygotowania siebie i sprzętu nie wszystko idzie po naszej myśli. 

 

Jak już wspomniałem doskonałe opanowanie umiejętności nurka rekreacyjnego to podstawa gdyż kiedy dojdzie nam druga, trzecia a może czwarta i piąta butla a do tego nierzadko też skuter, ta pierwsza powinna być jak część naszego ciała. Szkolenie nurka technicznego powinno bowiem opierać się na nauce użytkowania nowej konfiguracji a nie nauce nurkowania. Pamiętajcie, że poprawna pozycja (trym) i doskonała pływalność to esencja nurkowania a ich opanowanie jest kluczowym elementem w każdego rodzaju nurkowaniach. Przed przystąpieniem do pierwszego kursu technicznego warto również opanować wszystkie techniki pływania: żabka klasyczna i modyfikowana, helikopter, żabka do tyłu oraz zmodyfikowany kraul. Jeśli będziecie w stanie wykonać je z jedną butlą dużo łatwiej będzie wam zrobić to z wieloma. Oczywiście ważna jest również podstawowa wiedza teoretyczna, która będzie bazą do nauki teorii dekompresji. 

 

Jeśli jeszcze nie zniechęciłem Cię  do zostania nurkiem technicznym zachęcam do ciągłej pracy nad sobą i doskonalenia umiejętności. Nurkuj świadomie! Traktuj każde nurkowanie jak trening. Nie chodzi mi tu o ćwiczenie piętnastu  skillsów na każdym nurkowaniu, co oczywiście od czasu do czasu jest przydatne, raczej o skupienie się na pływalności i trymie oraz dopracowaniu szczegółów bo to one robią różnicę! Zachęcam również do odbywania szkoleń specjalizacji gdyż one również niewątpliwie pomagają w osiągnięciu najwyższego poziomu nurkowego rzemiosła. 

 

Autor:

Adam Orłowicz

 

Nurkowanie techniczne - czego się po nim spodziewać?

16 sierpnia 2020
Nurkowanie bez certyfikatu.
Spróbuj nurkowania
Fotografia podwodna
Kursy nurkowe online

Cobra

 +48 789 310 749

kontakt@nauka-nurkowania.pl

kursy nurkowe online
Szkolenia nurkowe
kurs nurkowania
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!