Kilka praktycznych informacji w temacie jak zacząć nurkować.

 

Zacznijmy od tego, że nurkowanie to temat bardzo szeroki. Wpisując frazę wyszukiwarka wypluje nam tysiące stron, artykułów  traktujących o tym sporcie. Rekreacyjne, techniczne, na bezdechu, ze sprzętem, jaskiniowe, głębokie, wrakowe…Popularność nurkowania rośnie z roku na rok a ilość dostępnych informacji może przyprawić o ból głowy. Ciężko odnaleźć się w tym gąszczu nowinek dlatego w tym artykule postaram się przybliżyć nieco temat i odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań. Czy nurkowanie to sport ekstremalny? Czy istnieją zdrowotne przeciwwskazania? Jak zacząć swoją przygodę z wodą? I najważniejsze: czy rekiny zjadają ludzi?

 

Jaką organizacje wybrać?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie.Standardy szkoleniowe są do siebie na tyle zbliżone, że tak naprawdę nie nazwa organizacji jest ważna a kompetencje instruktora i etyka działania bazy nurkowej. W tej chwili istnieje kilkadziesiąt zarejestrowanych organizacji szkolenia nurków, wymienię kilka największych i najpopularniejszych: PADI, CMAS, SSI, SDI/TDI, NAUI, GUE. 

 

Która baza nurkowa?

Wraz z popularnością nurkowania wzrosła też ilość baz nurkowych. Niestety ilość i jakość nie zawsze idą w parze. Konkurencja sprawia, że ceny są coraz niższe ale niestety jakość usług również. Warto poświęcić trochę więcej czasu i wybrać właściwie. Pierwsze nurkowanie lub kurs może mocno wpłynąć na naszą opinie na temat tego pięknego sportu. Możemy zasięgnąć języka wśród rodziny lub znajomych, takie polecenia są zawsze najlepsze i najbardziej wiarygodne. Jeśli jednak nikogo takiego nie znamy warto zaczerpnąć wiedzy w internecie. Fora, blogi, grupy na FB czy strony typu Tripadvisor - będą dobrym źródłem informacji. 

 

Chcę ale trochę się boję.

Kursy nurkowe nie są tanie. Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy potrafili odnaleźć się w tym obcym dla człowieka środowisko warto zacząć od tzw Intra czyli próbnego nurkowania. Większość baz ma w swojej ofercie taką usługę. Nie potrzeba do tego ani certyfikatu ani specjalnych umiejętności. Przed wejściem do wody instruktor omówi sprzęt, zasady bezpieczeństwa oraz krok po kroku samo nurkowanie. W ten sposób możemy przekonać się na własnej skórze czy nurkowanie jest aktywnością dla nas.

 

Pierwszy krok do samodzielnego nurkowania

Jeśli jesteśmy pewni, że nurkowanie to, to co naprawdę nas kręci warto zapisać się na profesjonalne szkolenie. Trwa ono zazwyczaj od 3 do 5 dni i składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Po ukończeniu kursu otrzymujemy certyfikat potwierdzający nasze przygotowanie do samodzielnego zejścia pod wodę.

 

W Polsce czy za granicą?

Opinie na ten temat są bardzo podzielone. Są zwolennicy nauki na naszym rodzimym podwórku, są też tacy, którzy twierdzą, że nie ma nic piękniejszego niż kurs w bajecznie błękitnej wodzie. Decydując się na szkolenie w polskich jeziorach pamiętać należy, że warunki mogą być trudne. Woda w zbiornikach słodkowodnych bywa zimna i mętna co ogranicza widoczność. Plusem na pewno jest brak fal i prądów. Kursy za granicą robimy najczęściej w czasie urlopów więc nasz czas zazwyczaj jest ograniczony. Nie w głowie nam również ślęczenie nad książkami lub filmami instruktażowymi kiedy za oknem słońce, plaże i drinki z parasolką.Dobrym rozwiązaniem jest ukończenie części teoretycznej w kraju natomiast praktycznej w wybranej bazie poza jego granicami. Oczywiście warto dopytać w wybranym centrum nurkowym czy taka opcja będzie możliwa.

 

Czy muszę mieć swój sprzęt?

Nie. W każdej bazie można wypożyczyć pełen ekwipunek. Podczas kursu zawsze jest on wliczony w jego cenę.Oczywiście jeśli zamierzamy kontynuować naszą przygodę, rozwijać umiejętności i dalej się szkolić a nasz budżet na to pozwala to tak warto mieć swój własny, sprawdzony sprzęt. 

 

Czy nurkowanie jest bezpieczne?

W takim samym stopniu jak każdy inny rodzaj aktywności fizycznej. Jeśli uprawiamy go z głową, jesteśmy przeszkoleni i przestrzegamy zasad bezpieczeństwa możemy czuć się równie bezpiecznie jak podczas joggingu czy gry w kosza.

 

Czy potrzebuje zaświadczenia od lekarza żeby zrobić kurs?

W większości organizacji nasze oświadczenie o dobrym stanie zdrowia wystarczy choć są też takie, które wymagają zaświadczenia lekarskiego. Warto jednak się przebadać. Choroby serca, astma, przebyte operacje, problemy z zatokami mogą stanowić problem dlatego przed rozpoczęciem kursu dobrze skonsultować to z lekarzem.

 

Czy tężyzna fizyczna jest ważna?

I tak i nie. Samo nurkowanie nie jest specjalnie męczące. I o ile w  wodzie wszystko jest lekkie tak na powierzni już nie. Sprzęt nurkowy, pianka neoprenowa, butle, balast ważą naprawdę sporo ale sam fakt, że nawet osoby niepełnosprawne ruchowo mogą nurkować świadczy o tym, że dla chcącego nic trudnego.

 

Czy nurkowanie to sport ekstremalny?

Tak, może nim być jeśli zdecydujemy się uprawiać go wyczynowo. Zwykłe czysto rekreacyjne nurki nie są niczym ekstremalnym.

 

I najważniejsze czy rekiny jedzą ludzi?

Nie. Poziom kaloryczności naszego ciała jest zbyt mały żeby zainteresować rekina. To niezwykle inteligentne ryby, które dokładnie wiedzą co warto jeść a czego lepiej nie ruszać :)

 

Oczywiście  na temat nurkowania napisać można (kolejną) książkę i zawsze znajdą się pytania wymagające odpowiedzi. Mam jednak nadzieję, że te podstawowe zostały omówione w sposób wystarczający i wyznaczyły kierunek dalszemu zgłębianiu tematu, a masę ciekawych informacji zarówno dla początkujących jak i nieco bardziej zaawansowanych pasjonatów nurkowania znajdziecie w innych artykułach na tym blogu.

 

Autor: Joanna Bieńkowska

 

Nurkowanie, z czym to się je?

08 czerwca 2020
Najważniejsze informacje o nurkowaniu.
Spróbuj nurkowania
Fotografia podwodna
Kursy nurkowe online

Cobra

 +48 789 310 749

kontakt@nauka-nurkowania.pl

kursy nurkowe online
Szkolenia nurkowe
kurs nurkowania
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!