Teneryfa to jedna z siedmiu Wysp Kanaryjskich, zaledwie pięć godzin lotu z Polski. Jej położenie sprawia, że jest to idealna destynacja wakacyjna na każdą porę roku. Jej południowe wybrzeże jest najdalej na południe wysuniętym punktem całego archipelagu. Sprawia to, iż pogoda w tej części wyspy jest wyśmienita przez cały rok. Latem możemy oczekiwać temperatur w granicach 30 - 35 stopni celsjusza, w najchłodniejszych miesiącach natomiast waha się od 20 do 25 stopni. Dzięki orzeźwiającemu atlantyckiemu powietrzu nawet w najcieplejszych dniach upał nie będzie nam dokuczał. Wyspa jest bardzo zróżnicowana pod względem klimatycznym (kilka stref klimatycznych) a zwiedzającym oferuje naprawdę  wiele atrakcji. Przejdźmy jednak do tego co interesuje nas najbardziej. 

 

Warunki na lądzie jak i pod wodą dają możliwość całorocznej aktywności nurkowej. Temperatura wody od czerwca do listopada utrzymuje się w granicach 24 C aby w ostatnich miesiącach roku zacząć spadać osiągając swoje minimum (19 C) na przełomie stycznia i lutego. Widoczność w zależności od warunków pogodowych i głębokości waha się w granicach 10 - 25 metrów gdzie w większości przypadków jest to około 15 metrów. Nurkowania na Teneryfie odbywać się mogą z brzegu lub z łodzi pontonowej. Jeśli chodzi o wejścia z brzegu to  dostęp do oceanu nie zawsze jest najlepszy. Jest kilka miejsc w których wchodzimy z plaży po gładkim piasku ale są też takie gdzie musimy przejść po większych kamieniach, formacjach zastygniętej lawy lub drabince osadzonej na klifach. Wybór nurkowań z łodzi mógłby więc wydawać się lepszym pomysłem lecz nie jest to tak oczywiste z powodu dość sporego falowania. Osoby wrażliwe na chorobę morską zachęcałbym jednak do wykonania nurkowań z brzegu. 

 

Choć nie ma tu raf koralowych i związanej z nimi bioróznorodności życia morskiego to pod wodą możemy spotkać naprawdę wiele interesujących stworzeń. Na każdym nurkowaniu spotkamy tu małe kolorowe gatunki ryb takie jak Talasoma pawia (Thalassoma pavo), Sparysoma kreteńska (Sparisoma cretense) czy różne gatunki Dorady. Z większych gatunków występują tu choćby Barrakuda atlantycka (Sphyraena viridensis) grupery czy widywane trochę głębiej tuńczyki. Często można również zobaczyć ośmiornice i mątwy. Wielbiciele małych stworzeń również znajdą tu coś dla siebie. Żyje tu bowiem kilka gatunków krabów, ślimaków nagoskrzelnych a przy odrobinie szczęścia i dobrym wzroku znajdziemy również koniki morskie. Jedną z największych atrakcji jest Żółw zielony (Chelonia mydas) które występują tu dość licznie oraz zdecydowanie rzadziej widywane Żółwie Karetta (Caretta caretta). Do moich faworytów należą jednak płaszczki, których znajdziemy tu aż sześć gatunków. Zaczynając od najczęściej spotykanych, naprawdę słusznych rozmiarów płaszczek nazywanych przez miejscowych Chucho negro (Taeniura grabata) co oznacza płaszczka czarna oraz mniejszej równie często widywanej Płaszczki pospolitej (Dasyatis pastinaca). Na teneryfie możemy również zobaczyć dwa gatunki majestatycznych orleni: (Aetomylaeus bovinus) oraz (Myliobatis aquila) a także rarytasy takie jak osiągająca nawet do dwóch metrów rozpiętości (Gymnura altavela) oraz przedstawicielka płaszczek elektrycznych Drętwa plamista (Torpedo marmorata). Znając odpowiednie miejsca i mając trochę szczęścia możemy spotkać również pod wodą Delfiny butlonose (Tursiops truncatus) zazwyczaj z ciekawością przyglądające się nurkom. Wisienką na torcie jest natomiast jeden z najrzadszych gatunków rekinów na świecie niewdzięcznie nazywany po polsku Raszpla zwyczajna (Squatina squatina) którego angielska nazwa Angelshark zdecydowanie bardziej mi odpowiada. Dorosłe osobniki tego gatunku można spotkać od listopada do marca gdyż w tym czasie, przebywając na płytkiej wodzie, kopulują i wydają na świat potomstwo. 

 

Wielu nurków twierdzi jednak że na Teneryfę przyjeżdża się oglądać skały i niewątpliwie coś w tym jest. Wlewająca się do oceanu lawa stworzyła tu bowiem niespotykane formacje, które w każdym miejscu nurkowym wyglądają inaczej. Pod wodą zobaczymy pionowe ściany z “wyrzeźbionymi” w nich równymi schodami jak również mocno postrzępione, bogate w zakamarki, tunele i kawerny, formacje skalne. Wokół  wyspy znajdziemy również kilka wraków tak więc fani tego typu nurkowań również znajdą coś dla siebie. 

 

Nazywana przez niektórych wyspą wiecznego lata Teneryfa jest z pewnością jedną z najlepszych destynacji na wakacje, nurkowe i nie tylko, w zasięgu kilku godzin lotu z Europy. Odwiedzana przez wielu entuzjastów nurkowania z całego świata jest jednak wciąż mało popularna wśród Polaków. Dlatego tym bardziej zachęcam was do odwiedzin, w czasie których przeznaczcie minimum trzy dni na nurkowanie na tej jakże ciekawej wyspie.

 

Zapraszam również do obejrzenia zdjęć z Teneryfy!

 

Autor:

Adam Orłowicz

 

Teneryfa - niedoceniany klejnot w zasięgu ręki.

09 sierpnia 2020
Najważniejsze informacje o nurkowaniu.
Spróbuj nurkowania
Fotografia podwodna
Kursy nurkowe online

Cobra

 +48 789 310 749

kontakt@nauka-nurkowania.pl

kursy nurkowe online
Szkolenia nurkowe
kurs nurkowania
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!