Dziś chciałbym przybliżyć wam nieco akwen w którym nurkujemy najczęściej a mianowicie tak zwaną Honoratkę. Został on nazwany tak przez samych nurków od pobliskiej miejscowości o tej samej nazwie. Co ciekawe zbiornik nie znajduje się wcale w miejscowości Honoratka a w położonej tuż obok wsi Dąbrowa Duża. Na drodze nie ma jednak żadnych znaków informujących o nazwie wsi. Honoratka jest natomiast oznaczona więc od zawsze służyła jako punkt orientacyjny w dotarciu do celu. Sam zbiornik jest tworem sztucznym powstałym po zalaniu w 2001 roku odkrywki “Pątnów”, gdy zakończono wydobycie węgla przez KWB Konin.

 

Obecnie funkcjonuje tam baza nurkowa o tej samej nazwie, która stworzyła bardzo fajne zaplecze logistyczne dla nurków odwiedzających to miejsce. Mijając bramę wjazdową zjeżdżamy w dół nad sam brzeg akwenu. Tutaj możemy zaparkować samochód tuż przy specjalnie przygotowanych dla nurków do rozłożenia sprzętu wiatach, ławkach i podestach. Znajdziemy tu również ubikację oraz sporo miejsca do wylegiwania się dla osób nie nurkujących. Baza zapewnia również możliwość nabicia butli powietrzem oraz wypożyczenia balastu czy też brakującego sprzętu. Koszt wejścia osoby nurkującej to 30 pln, osoby towarzyszące nic nie płacą. Dokładny cennik możecie znaleźć na stronie internetowej. 

 

Czego możemy spodziewać się pod wodą? Tutaj jest jeszcze lepiej i każdy znajdzie coś dla siebie. Widoczność jak na polskie warunki jest naprawdę dobra, między 5 a 10 metrów. Aby dostać się do wody mamy kilka możliwości. schody znajdują się w trzech różnych miejscach a przy każdych z nich na płyciźnie znajdziemy platformy powierzchniowe, dzięki którym spokojnie możemy uzbroić się w stage tudzież inne dodatki. Po prawej stronie możemy również wejść z łagodnie opadającego brzegu a na znajdującym się tu pomoście również znajdziemy mnóstwo miejsca na nurkowe graty. Pod wodą po akwenie prowadzą nas ładnie ułożone w tory “poręczówki”. Na 5 metrach znajdziemy dwie platformy szkoleniowe, jedna z nich posiada fajny gadżet w postaci sporego lustra. Kolejne znajdują się odpowiednio na 18 i 30 metrach. Kolejne przygotowane przez bazę atrakcje to kilku metrowy wrak statku “Górnik”, samochód, dwie małe łódki, przyczepa kempingowa oraz mój ulubiony - śmigłowiec MI-2. Oprócz tego trochę artefaktów pozostawionych przez górników jak również zalany las. To wszystko do maksymalnej głębokości 20 metrów. Nie znaczy to jednak, że fani głębszych nurkowań nie mają tu czego szukać. Wręcz przeciwnie! Na głębokości  20 metrów zaczyna się skarpa opadająca do trzydziestki i głębiej. Po rozciągniętych poręczówkach możemy dotrzeć do trzech głębokich torów z maksymalną głębokością 40, 47 oraz 40 metrów. 

 

“Honoratka” jest chyba najlepszym wyborem dla nurków z Poznania, Łodzi, Warszawy czy też innych miejscowości położonych bliżej centrum kraju. Baza pracuje w weekendy a po uprzednim uzgodnieniu można skorzystać z jej usług również w ciągu tygodnia. Uważam również, że ceny jakie proponują za swoje usługi są naprawdę przyzwoite zważywszy na to co miejsce ma do zaoferowania. Do zobaczenia pod wodą!

 

Autor:

Adam Orłowicz 

 

Miejsca nurkowe w Polsce - “Honoratka”

09 sierpnia 2020
Najważniejsze informacje o nurkowaniu.
Spróbuj nurkowania
Fotografia podwodna
Kursy nurkowe online

Cobra

 +48 789 310 749

kontakt@nauka-nurkowania.pl

kursy nurkowe online
Szkolenia nurkowe
kurs nurkowania
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!