Wielu ludzi myśląc nurkowanie ma przed oczyma wspaniałe kolorowe rafy i ich mieszkańców. Są to z pewnością miejsca wybitne i każdy nurek z chęcią zanurzy się pod wodę aby je zobaczyć. Większość raf koralowych występuje jednak tylko w ciepłym klimacie więc w Polsce ich nie uświadczymy. Czy warto więc u nas nurkować? Czy w Polsce pod wodą jest w ogóle coś do oglądania?

 

Rafa koralowa to najbogatszy pod względem bioróżnorodności ekosystem na świecie co nie znaczy jednak, że inne nie mają nic do zaoferowania. Moim zdaniem nurkować warto wszędzie gdyż każde miejsce jest inne i każde ma w sobie coś unikatowego, wartego uwagi. 

Polska nie jest tu wyjątkiem. Zdecydowana większość nurkowań odbywa się u nas w wodach śródlądowych czyli jeziorach, zalewach, zalanych kamieniołomach czy też innych wyrobiskach po odkrywkach kopalnianych, jak również w rzekach. Nie zapominajmy także, iż polska posiada dość długą morską linie brzegową więc nurkowania w Bałtyku można również dopisać do naszej listy. Nurkując w Polsce należy pamiętać o odpowiedniej ochronie termicznej gdyż nasze wody nie należą do najcieplejszych. Dodatkowo występuje tu zjawisko termokliny czyli prosto ujmując występującego na pewnej głębokości nagłego, dużego spadku temperatury. Termoklina występuje w okresie letnim na wodach śródlądowych najczęściej na głębokości od 6 do 8 metrów. Można spotkać ją także w Bałtyku, głównie w Zatoce Gdańskiej na głębokości od 20 do 50 metrów. 

 

Wody śródlądowe.

Polska jest krajem dość bogatym w różnego rodzaju zbiorniki wody słodkiej. Zaliczyć do nich możemy naturalne jeziora oraz stworzone sztucznie zalewy, jeziora czy też zalane zbiorniki po różnego rodzaju odkrywkach i kamieniołomy. Plusem nurkowania w takich wodach jest na pewno brak falowania co znacznie ułatwia wejście i wyjście oraz ewentualne pływanie po powierzchni. Do pozytywów zaliczyłbym również temperaturę, która nad termokliną w najcieplejszych miesiącach sięga nawet 20 C. Pod termokliną oscyluje zazwyczaj w granicach 12-14 C i zmniejsza się wraz ze wzrostem głębokości do 6-7 C na ok. 30 metrach. Tak więc do głębszych nurkowań nie radzę raczej podchodzić bez suchego skafandra, natomiast te płytkie można spokojnie robić w 5-7mm piankach. Na pewno przyda się również kaptur i rękawiczki. Oczywiście nie wszystkie miejsca nadają się do nurkowania. Głównym kryterium wyboru odpowiedniego zbiornika jest oczywiście widoczność, im większa tym lepiej. A co to znaczy dobra widoczność w polskim jeziorze? O takowej możemy mówić gdy wizura oscyluje w granicach 6-8 metrów. Należy przy tym pamiętać, że widoczność u nas nie jest zależna wyłącznie od samego zbiornika ale także od miesiąca w roku, gdyż taki czynnik jak np. kwitnienie roślinności wodnej może ją znacznie obniżyć.

Według mnie to właśnie płytkie nurkowania stanowią największą atrakcję dla nurkowań w zbiornikach śródlądowych. W tej części akwenu jest bowiem najwięcej do zobaczenia gdyż tu rozwija się piękna roślinność wodna w której to też najczęściej ukrywają się różne gatunki ryb. Nad większością popularnych nurkowo akwenów znajdują się bazy nurkowe zapewniające odpowiednie zaplecze techniczne dla nurków. Dzięki nim oprócz rodzimej fauny i flory możemy pod wodą znaleźć także ciekawe artefakty takie jak zatopione łodzie, samochody, samoloty, śmigłowce i inne mniejsze przedmioty. W takich miejscach znajdziemy też zazwyczaj platformy stanowiące idealne miejsce do ćwiczeń umiejętności nurkowych. Kolejnym bonusem są “poręczówki” czyli rozciągnięte przy dnie linki wyznaczające podwodne trasy. Dzięki nim nurkowie mający jeszcze kłopoty z nawigacją podwodną mogą poruszać się po akwenie bez obaw, że się zgubią. 

 

Rzeki.

Nie są to zbyt popularne zbiorniki do nurkowania ze względu na kilka czynników. Po pierwsze większość naszych rzek jest dość brudna, a co za tym idzie o słabej widoczności. Kolejna sprawa to niewystarczająca głębokość, szczególnie przy panującej ostatnio suszy poziom większości rzek jest naprawdę niski. Należy pamiętać, że ze względu na szybki nurt tego typu nurkowania są przeznaczone dla osób doświadczonych, potrafiących dobrze zaplanować i wykonać swoje nurkowania. Kiedy jednak wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione możemy zastać pod wodą nowy interesujący mikroklimat, który sprawi, że nasze nurkowanie będzie czymś wyjątkowym. 

 

Morze Bałtyckie

Nasze morze ma naprawdę wiele do zaoferowania jednak nurkowania w nim są dla ludzi cierpliwych. Dlaczego? Ze względu na kapryśną pogodę, za którą idzie pogorszenie warunków pod wodą. Bywa więc czasem, że wyjazd nurkowy zamienia się w wycieczkę po barach, co w dobrym towarzystwie nie jest też złą opcją ;) Kiedy jednak trafimy na fajne warunki nurkowania w Bałtyku są niezapomnianym przeżyciem. Choć możemy tu oczywiście spotkać ciekawą faunę i florę to największą uciechę będą mieli z nich fani wraków. Jest ich na naszym wybrzeżu bowiem naprawdę dużo! Przy samym Półwyspie Helskim leży osiemnaście wraków dostępnych dla nurków rekreacyjnych i prawie drugie tyle na głębokości od 40 do 70 metrów. A to dopiero początek gdyż na zachód od Zatoki Gdańskiej znajdziemy kolejne jednostki dla nurków o każdym stopniu zaawansowania. Widoczność w zależności od głębokości i pory roku waha się w granicach 4-15 metrów a temperatura w najcieplejszych miesiącach roku wynosi 17-19 C. 

 

Zachęcam więc was do nurkowania w polskich wodach, gdyż mimo że bioróżnorodność roślin i zwierząt nie należy do największych na świecie to wybierając odpowiednie zbiorniki spędzicie naprawdę fajny czas pod wodą. Pamiętajcie także, że każde nurkowanie jest praktyką waszych umiejętności, a większe doświadczenie przekłada się na spokojniejsze i przyjemniejsze nurkowania. Poza tym nurkowanie jest fajne samo w sobie więc nie czekajcie na “nurkowanie życia” tylko śmigajcie pod wodę jak najczęściej się da!

 

Autor:

Adam Orłowicz

 

Czy warto nurkować w Polsce?

09 sierpnia 2020
kurs nurkowania Piotrków trybunalski
Spróbuj nurkowania
Fotografia podwodna
Kursy nurkowe online

Cobra

 +48 789 310 749

kontakt@nauka-nurkowania.pl

kursy nurkowe online
Szkolenia nurkowe
kurs nurkowania
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!